Coraz więcej osób zdaje sobie sprawę z konieczności ograniczania negatywnego wpływu człowieka na środowisko. Jedną z najważniejszych rzeczy jest zredukowanie ilości produkowanych śmieci, szczególnie tych z bardzo trwałych tworzyw. Dlatego obecnie bardzo intensywnie rozwija się rynek opakowań z recyklingu. Dowiedz się, czym jest regranulat i w jaki sposób pozwala na wdrożenie zasad ekologii w produkcji opakowań.
W produkcji rozmaitych wyrobów z tworzyw sztucznych zazwyczaj stosuje się granulat otrzymany w wyniku odpowiednich procesów chemicznych. Tymczasem regranulat to bardzo podobny pod względem wizualnym i funkcjonalnym surowiec – tyle, że otrzymywany w procesie przetwarzania tworzyw sztucznych. Regranulat można pozyskiwać, przetwarzając zużyte opakowania i rozmaite odpady foliowe. To dość prosta procedura, która pozwala na ograniczenie ilości śmieci zalegających na wysypiskach i przerobienie ich na zupełnie nowe produkty.
Regranulat z tworzyw sztucznych ma postać drobnych granulek (kuleczek, nitek) lub pastylek, zazwyczaj o nieregularnym kształcie. Produkuje się go w wielu kolorach, powtórnie przetwarzane tworzywo może być bowiem dowolnie barwione. Na rynku dostępny jest również regranulat bezbarwny. Warto jednak pamiętać, że wyprodukowane z niego folie będą nieco mniej transparentne od pierwotnego produktu.
Jak powstaje regranulat? Pierwszym etapem jest pozyskanie tworzyw sztucznych do przetworzenia. Najczęściej używa się do tego celu odpadów z zakładów produkcyjnych, a także zużytych opakowań plastikowych i foliowych. Należy je dokładnie oczyścić – usunąć pozostałości innych materiałów, odtłuścić itp. Oczyszczone odpady są kolejno suszone, mielone, a kolejno znowu suszone w celu usunięcia z nich całej wilgoci. Następnie tak przygotowane tworzywo trafia do ekstrudera, gdzie odbywa się faktyczna regranulacja. Tam na materiał oddziałuje wysoka temperatura, dzięki czemu skleja się on w większe cząsteczki. Ponownie przetworzone tworzywo jest następnie wytłaczane, najczęściej w postaci nitek ciętych na drobne kawałeczki przez specjalne maszyny.
Co bardzo ważne, produkcja regranulatu to proces neutralny dla środowiska naturalnego.
Przeczytaj także: Regranulat – ekologiczne rozwiązanie dla opakowań
Gotowy regranulat ma bardzo podobne właściwości do materiału, z którego powstał. W procesie jego produkcji następuje jedynie niewielkie pogorszenie niektórych parametrów takich jak wytrzymałość, transparentność czy lepkość. Z reguły nie stwarza to jednak żadnych przeszkód w dalszej obróbce.
W zależności od rodzaju przetworzonego tworzywa regranulat będzie miał nieco inne cechy i zastosowanie. Szczegóły dotyczące najpopularniejszych typów tego materiału przedstawiamy poniżej.
W ujęciu ogólnym regranulaty są:
Warto pamiętać, że im większa jakość przetwarzanych odpadów i im staranniej przeprowadzany jest proces ich obróbki, tym jakość regranulatu będzie wyższa. Surowiec niższej jakości również może jednak znaleźć swoje zastosowanie, np. do wyrobu artykułów jednorazowych.
Regranulat PP, czyli regranulat polipropylenu to wszechstronny surowiec używany najczęściej do produkcji folii i opakowań. Folia PP z regranulatu świetnie nadaje się np. do wytwarzania opakowań jednostkowych rozmaitych produktów i bywa stosowana w wielu branżach.
Regranulat HDPE, czyli polietylenu o wysokiej gęstości wyróżnia się wysoką odpornością chemiczną i dużą wytrzymałością. Produkuje się z niego na przykład rury wodno-kanalizacyjne, a także folie odpowiednie do pakowania produktów chemicznych, higienicznych, tekstylnych czy spożywczych. Z tego tworzywa można też produkować jednorazowe siatki, worki i reklamówki foliowe.
Regranulat LDPE, czyli polietylenu o niskiej gęstości ma bardzo szerokie zastosowanie. Nadaje się do produkcji opakowań (pojemników) używanych w branży chemicznej, farmaceutycznej czy spożywczej, a także folii, z której następnie wytwarza się opakowania lub popularne reklamówki.
Jak już wspomniano, regranulat tylko nieznacznie różni się właściwościami od pierwotnego tworzywa, z którego powstał. Dzięki temu nie ma praktycznie żadnych ograniczeń co do jego wykorzystania w produkcji opakowań. Można z niego wytwarzać folię w postaci rękawów, półrękawów, arkuszy itd., która może być barwiona na dowolny kolor, a także ozdobiona nadrukiem. Najczęściej produkowane opakowania z regranulatu to:
Przeczytaj także: Opakowania EKO / BIO – jak dobrze wybrać opakowanie?
Zastosowanie regranulatów z tworzyw sztucznych jest jednak znacznie szersze. Powstają z nich części maszyn, pojemniki, kanistry, beczki, rury. Zdarza się, że są też wykorzystywane do produkcji mebli, np. warsztatowych. Możliwości wykorzystania powtórnie przetworzonego tworzywa są naprawdę różnorodne, dlatego z pewnością warto dać mu szansę.
Jak już wspomniano regranulat niższej jakości świetnie nadaje się do produkcji artykułów jednorazowych – np. woreczków czy rękawiczek foliowych, a także np. sztućców i naczyń.
Może się wydawać, że foliowe opakowania nie mają wiele wspólnego z ekologią. Dzięki technologii ich przetwarzania współcześnie możemy jednak tworzyć praktyczne, a jednocześnie przyjazne dla środowiska produkty m.in. foliowe opakowania z recyklingu. Takie działanie pozwala zmniejszyć ilość produkowanych śmieci, a także ograniczyć koszty prowadzenia działalności. Cena regranulatu jest bowiem bardzo przystępna.
Colormark zapewnia zachowanie wysokich standardów produkcji w procesie regranulacji, dzięki czemu może w ten sposób wytwarzać wysokiej jakości tworzywa o szerokim zastosowaniu. Sprawdź naszą ofertę i przekonaj się, jakie korzyści może przynieść recykling odpadów foliowych lub skontaktuj się z nami!