Polietylen to jedno z najbardziej wszechstronnych tworzyw sztucznych. W zależności od procesu wytwarzania może on nabierać różnych właściwości. Stąd jest dostępny w wielu postaciach. Jedną z nich jest folia HDPE o bardzo szerokim zastosowaniu. Wyjaśniamy, czym się cechuje i w jakich wykorzystaniach sprawdza się najlepiej.
Folia HDPE powstaje z polietylenu, czyli polimeru etylenu. Skrót HDPE rozwija się jako „high density polyethylene”, co oznacza dosłownie polietylen o wysokiej gęstości (0,94 do 0,96 g/cm3). Proces polimeryzacji etylenu odbywa się w tym przypadku w warunkach niskiego ciśnienia. Dzięki temu materiał uzyskuje wysoką gęstość i pewne charakterystyczne właściwości, które odróżniają go od innych typów polietylenu. HDPE najczęściej jest porównywany z LDPE (polietylenem o niskiej gęstości), ponieważ znacznie różni się od niego wyglądem i zastosowaniem. Najczęściej produkuje się z niego folie, które następnie są wykorzystywane w wielu gałęziach przemysłu oraz w codziennym życiu.
Przeczytaj także: Czym różni sie folia LDPE od folii HDPE?
Wysoka gęstość sprawia, że folia HDPE jest bardzo wytrzymała. To rodzaj tworzywa charakteryzujący się:
Folia polietylenowa HDPE jest dość łatwa do rozpoznania ze względu na swój wygląd i strukturę. W przeciwieństwie np. do LDPE nie jest idealnie przezroczysta. Ma raczej mleczny, półprzezroczysty kolor. Ponadto szeleści i jest raczej mało rozciągliwa. Standardowa folia HDPE jest biaława, ale można ją barwić w masie na dowolny kolor. Ponadto świetnie nadaje się do nanoszenia nadruków, dlatego jest doceniana jako materiał do produkcji opakowań. Może być wykorzystywana wielokrotnie i nadaje się do powtórnego przetworzenia.
Gdzie jest używana folia HDPE? Zastosowanie tego materiału jest bardzo szerokie. Większość osób ma z nim kontakt na co dzień, ponieważ służy do produkcji różnego rodzaju opakowań. Co ważne, ze względu na obojętność chemiczną i nietoksyczność folia HDPE może być bez żadnych przeszkód wykorzystywana w kontakcie z żywnością. Dlatego jest często spotykana w przemyśle spożywczym. Produkuje się z niej torebki i worki do pakowania między innymi:
To właśnie z folii HDPE wytwarza się również popularne jednorazowe, szeleszczące reklamówki nazywane zrywkami, worki na śmieci oraz małe woreczki śniadaniowe. Ponadto polietylen o wysokiej gęstości wykorzystuje się do produkcji różnego rodzaju pojemników, beczek, a nawet rur.
Sprawdź także: Worki na pellet i ekogroszek – jak wybrać te wytrzymałe?
Folia HDPE jest nie tylko uniwersalnym, ale również szeroko dostępnym produktem. Ponadto jest niedroga. Może być używana do pakowania ręcznego i maszynowego oraz wytwarzana w wielu wariantach. Producent folii HDPE jest w stanie dostarczyć produkt o różnych grubościach. W Colormark jest ona dostępna w grubości od 0,008 mm do 0,2 mm. Ponadto dostępne są różne szerokości (nawet do 1400 mm) oraz formy:
Dzięki temu można łatwo dobrać postać folii HDPE do wymaganego zastosowania. Warto pamiętać również o możliwości zabarwienia tworzywa w masie i naniesienia na nie dowolnego nadruku. Dzięki temu opakowanie może się jednocześnie stać nośnikiem reklamowym i wyróżnikiem firmy. Tego typu usługi są realizowane indywidualnie. Colormark dysponuje własną drukarnią i pracownią graficzną, dzięki czemu bez problemu zrealizuje dla Ciebie dowolny projekt nadruku na folii lub nawet gotowego opakowania!
Sprawdź również: Folia polietylenowa a polipropylenowa – czym się różnią?
Folia HDPE to tworzywo o wielu zaletach i uniwersalnym zastosowaniu. Nadaje się do pakowania w zasadzie dowolnych produktów ze względu na swoją odporność oraz obojętność chemiczną. To podstawowy materiał używany do produkcji cienkich reklamówek, worków i woreczków. Jest używany w tych zastosowaniach od lat i w zasadzie niezastąpiony. Niebywała lekkość w połączeniu z dużą wytrzymałością sprawiają, że świetnie sprawdza się w tej roli.
Folia HDPE sprawdzi się zawsze wtedy, gdy potrzebne jest lekkie, wytrzymałe i praktyczne opakowanie. Bardzo dobrze chroni zawartość przed czynnikami zewnętrznymi. Trzeba jednak pamiętać, że nie jest to szczególnie estetyczny materiał. Folia HDPE szeleści, mnie się i jest zaledwie półprzezroczysta, dlatego raczej nie używa się jej wtedy, gdy istotna jest atrakcyjna ekspozycja zawartości.