Odpowiednie zabezpieczenie towaru na czas przewozu to wyjątkowo ważna kwestia. Jest niezbędne nie tylko ze względu na to, aby dowieźć ładunek na miejsce w nienaruszonym stanie. Wymagają tego również obowiązujące przepisy, zarówno w przypadku transportu drogowego, jak i morskiego czy lotniczego. Jak zabezpieczyć towar na naczepie? Najlepiej wykorzystać w tym celu solidną i praktyczną folię.
Bezpieczeństwo towaru podczas transportu jest jednym z najbardziej istotnych aspektów. Musi on być załadowany w taki sposób, aby się nie przemieszczał, a jego poszczególne części nie zderzały ze sobą. To zapobiega ich przypadkowemu zniszczeniu. Starannie zapakowany ładunek jest też odpowiednio chroniony przed szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych, przykładowo wilgoci.
Nie ma wątpliwości co do tego, że zabezpieczenie towaru na czas przewozu jest kluczowe. Co istotne, zwykle odpowiedzialność za tę kwestię należy do nadawcy. Musi we właściwy sposób rozmieścić cały ładunek, a następnie zastosować rozwiązania gwarantujące ochronę aż do momentu dostarczenia pakunków pod wskazany adres.
Prawidłowe zabezpieczenie towaru na czas transportu zwykle składa się z kilku etapów. Staranne przeprowadzenie każdego z nich daje pewność co do bezpieczeństwa ładunku. Warto więc poświęcić czas i zadbać o każdy, z pozoru mało istotny szczegół.
Do przewożenia różnego rodzaju ładunków bardzo często wykorzystuje się palety. Sprawdzają się przy pakunkach o różnej wielkości i wadze. Dzięki nim możliwe jest piętrzenie towarów i ułożenie ich od najcięższych do najlżejszych. Taka konstrukcja to podstawa, jeśli chodzi o solidne zabezpieczenie towaru przed zniszczeniem.
Aby ładunek nie przesuwał się samowolnie podczas przewożenia, należy go zamocować. Trzeba zrobić to solidnie, np. przy użyciu specjalnych pasów czy łańcuchów. Takie pakowanie palet zapobiega zmianie ich pozycji i zderzenia się ze sobą – np. w czasie mocnego przyspieszenia lub gwałtownego hamowania.
Folia to dodatkowe zabezpieczenie towaru na paletach. Warto po nią sięgać, gdyż w ten sposób można lepiej ustabilizować ładunek. Zyskuje on też ochronę przed wilgocią, brudem i różnymi uszkodzeniami. Nierzadko jest to sprytna metoda na zamaskowanie, jaki towar jest przewożony.
Sprawdź także: Folia stretch maszynowa – szybkie i skuteczne zabezpieczenie towaru
Jest kilka ważnych zasad, których trzeba przestrzegać, aby dobrze zabezpieczyć ładunek na czas jego przewożenia. Należy przede wszystkim zadbać o to, aby został rozmieszczony równomiernie na całej dostępnej powierzchni. To zapobiega jego przemieszczaniu podczas przewożenia, ale nie tylko. Dzięki temu poprawia się komfort jazdy i jednocześnie zmniejsza się zużycie paliwa.
Odpowiednie zabezpieczenie towaru podczas transportu to też umieszczenie środka ciężkości blisko osi wzdłużnej pojazdu. Co w sytuacji, kiedy nie można w całości wypełnić ładunkiem dostępnej przestrzeni? Należy wtedy wykorzystać pasy transportowe, odciągi czy belki rozporowe.
Niezależnie od tego, czy chodzi o zabezpieczenie towaru do transportu morskiego, lotniczego czy drogowego, trzeba zadbać o opakowanie. To wierzchnia warstwa pokrywająca ładunek, która stanowi pierwszy poziom ochrony. Folia sprawdza się w tej roli bardzo dobrze. Nie tylko zapobiega zabrudzeniu czy uszkodzeniu towaru, ale i np. zawieruszeniu się mniejszych elementów.
Zalecane jest, aby sprawdzać ładunek każdorazowo po gwałtownym hamowaniu bądź nagłym przyspieszeniu. To konieczne także przy częściowym rozładunku i przeładunku. Trzeba zachować czujność w każdej sytuacji, która mogłaby negatywnie wpłynąć na zabezpieczenie towaru na busie bądź w innym środku transportu.
Wytrzymała, dobrej jakości folia to obecnie najpopularniejszy sposób na zabezpieczenie towaru przed uszkodzeniem podczas transportu. To metoda bardzo skuteczna, a przy tym ekonomiczna. Wykorzystanie wytrzymałej, dobrze dobranej folii pozwala na zminimalizowanie jej zużycia z jednoczesnym zachowaniem ochrony na optymalnym poziomie.
Niezależnie od tego, czy celem jest staranne zabezpieczenie towaru w kontenerze, na palecie, czy przewożonego w inny sposób, folia jest właściwym wyborem. Najczęściej wykorzystywana jest ta pakowa stretch, jednak można sięgać też po jej inne rodzaje. Do ochrony ładunku nadaje się również m.in. folia:
Przeczytaj również: Sprawdź, jak prawidłowo streczować palety do transportu
Korzystanie ze sprawdzonej folii znacząco usprawnia załadunek. Sprawia, że zabezpieczenie towaru w kartonie i innych opakowaniach zbiorczych jest łatwiejsze. Istotne jest, że użycie specjalistycznych maszyn pakujących nie jest niezbędne. Ładunek można z powodzeniem owinąć ręcznie.
Warto znaleźć sprawdzonego producenta, mającego w swojej ofercie różne rodzaje folii. Wówczas możliwe stanie się dopasowanie jej do swoich potrzeb i wymagań. Dotyczy to nie tylko grubości materiałów, ale i koloru czy samego przeznaczenia.
Zależy Ci na niezawodnym zabezpieczeniu towaru? Skontaktuj się z nami i zamów folię, jakiej potrzebujesz!